Skip to main content

Kulturbus

Kultur för barn, unga och skolor i Kalmar län

Kontakt

Kontaktinformation nätverket Kulturbus

Reaktor Sydost
Magnus Engvall
Filmkonsulent
0480-49 38 30, 0733-47 79 14
magnus@reaktorsydost.se
www.reaktorsydost.se
Kalmar läns museum
Helen Eklund
Museipedagog
0480-45 13 08, 070-67 29 402
helen.eklund@kalmarlansmuseum.se
www.kalmarlansmuseum.se
Riksteatern Kalmar län
Jonna Ahlander
Verksamhetsutvecklare Barn & Unga
0480-102 11, 0706-35 77 38
jonna.ahlander@riksteatern.se
kalmarlan.riksteatern.se
Regionbiblioteket i Kalmar län
Cinna Svensson
Biblioteksutvecklare Barn & Unga
0480-448395
cinna.svensson@rfkl.se
kalmar.regionbibliotek.se/web/arena/regionbiblioteket
Länsmusiken
Carolina Johansson
Musikproducent
070 654 00 32
carolina.johansson@lansmusiken.se
www.lansmusiken.se
Byteatern Kalmar länsteater
Mia Kjellkvist
Producent
0480-43 44 42,
mia.kj@byteatern.se
www.byteatern.se
Hemslöjdskonsulenterna
Simon Svennberg
Hård slöjd
0481-167 51
simon.svennberg@hemslojd.org
Hemslöjdskonsulenterna
Agneta Gefors
Textil slöjd
0481-167 52, 0709-26 23 72
agneta.gefors@hemslojd.org
Kalmar konstmuseum
Nathalie Marosan
Konst- och museipedagog
nathalie.marosan@kalmarkonstmuseum.se
www.kalmarkonstmuseum.se
Kalmar konstmuseum
Anneli Berglund
Konstkonsulent
0480-42 62 84
anneli.berglund@kalmarkonstmuseum.se
www.kalmarkonstmuseum.se
Dans i Sydost
Kicki Flygare


www.dansisydost.se
Virserums Konsthall
Carolina Jonsson
Producent
0495-31536
carolina.jonsson@virserumskonsthall.com
www.virserumskonsthall.com
The Glass factory
Anna Linda Gabriel
designer/maker
0046-(0)471-249360
anna-linda.gabriel@emmaboda.se
www.theglassfactory.se/barn--unga.html
Astrid Lindgrens Näs
Anneli Karlsson
Producent
0492-56 68 11
anneli.karlsson@astridlindgrensnas.se
www.astridlindgrensnas.se

Webbansvariga

Jonna Ahlander
jonna.ahlander@riksteatern.se