Skip to main content

Kulturbus

Kultur för barn, unga och skolor i Kalmar län

Skolkultursamordnare Blekinge län

Karlskrona
Johanna Berup
Kulturpedagog
070 147 50 33
johanna.berup@karlskrona.se
Karlshamn
Pernilla Ekwall Liljeqvist
Kultursekreterare
0454-812 36
pernilla.ekvalliljeqvist@utb.karlshamn.se
Sölvesborg
Lotta Åsman
Teatersamordnare
0456-81 65 71, 0768-83 07 89
lotta.asman@solvesborg.se
Ronneby
Bitte Söderbom
Barnkultursekreterare
0457-61 75 20
britt-marie.soderbom@ronneby.se
Olofström
Anna Lundholm
0454-935 90
anna.lundholm@olofstrom.se

Skolkulturombud gymnasierna

af Chapmangymnasiet
Ingrid Mogered Lindén
Karlskrona
0455-30 33 93
ingrid.mogered-linden@gafe.karlskrona.se
Ehrensvärdska gymnasiet
Catarina Hultkrantz
Karlskrona
catarina.hultcrantz@gafe.karlskrona.se
Törnströmska gymnasiet
Karin Danielsson Bång
Karlskrona
0708-24 25 88, 0455-30 38 24
karin.danielssonbang@gafe.karlskrona.se
Fischerströmska gymnasiet
Alexis Robles Villa
Karlskrona
0709-16 69 31, 0455-30 51 49
alexis.robles-villa@gafe.karlskrona.se
Fischerströmska gymnasiet
Catharina Lissmark
Karlskrona
catharina.lissmark@gafe.karlskrona.se
Kihlströmska gymnasiet
Gunilla Barrdahl
Karlskrona
0708-15 07 18
gunilla.barrdahl@edu.karlskrona.se
Aspero Idrottsgymnasium
Henrik Harrysson
Karlskrona
0455-31 11 78
henrik.harrysson@asperofriskolor.se
NTI/Mikael Elias Teoretiska gymn.
Neil Duncan
Karlskrona
076-108 5669, 0455-446 41
neil.duncan@mikaelelias.se
Karlskrona Praktiska Gymnasie
Anna Meijer Sunnegård
Karlskrona
0731-81 69 77, 0455-443 30
anna.meijer.sunnegardh@praktiska.se
Knut Hahnskolan
Sara Elmberg Lundgren
Ronneby
0735-29 29 55, 0457-184 77
sara.elmberg-lundgren@ronneby.se
Knut Hahnskolan
Rebecca Lundqvist Stenlo
Ronneby
0723-06 91 92
rebecca.lundqviststenlo@ronneby.se
Knut Hahnskolan
Anders Högblom
0739-08 53 93
anders.hogblom@ronneby.se
Naturbruksgymnasiet i Blekinge
Erica Svensson Elmstedt
Bräkne-Hoby
0721-72 84 66, 0457-61 74 44
erica.svensson-elmstedt@ronneby.se
Sjöarpsskolan
Magnus Alpadie
0706-088 132
magnus.alpadie@ronneby.se
Väggaskolan
Karin Nilsson
Karlshamn
0733-92 24 16, 0454-815 75
karin.nilsson@utb.karlshamn.se
Väggaskolan
Jenny Hoffner
Karlshamn
0706-87 85 05, 0454-815 34
jenny.hoffner@utb.karlshamn.se
Gymnasiesärskolan Vägga
Lars-Göran Andersson
0454-47 51 66
larsgoran.andersson@utb.karlshamn.se
Fria Läroverken
Boddy Petersson
Karlshamn
boddy.petersson@laroverken.se
Nordenbergsskolan
Elisabeth Fridén
Olofström
0454-930 53, 0768-45 47 06
elisabeth.friden@edu.olofstrom.se
Furulundsskolan
Agneta Arvidsson
Sölvesborg
0702- 45 26 48
agneta.arvidsson@skola.sbfk.se
Särgymnasiet Sölvesborg
Sven Welander
Sölvesborg
0456-81 66 97
sven.welander@skbf.se